Translate

Friday 23 November 2012

Lembaran Kerja


Lembaran kerja

Isikan tempat kosong

Mengajar             Merawat              Membaiki             Menangkap
Memasak

  1. Doktor sedang ___________________ pesakit.

  1. Tugas polis ialah _____________________ orang jahat.

  1. Guru sedang ___________________ di depan kelas.

  1. Tukang masak sedang _________________ sayur di dapur restaurant

  1. Tukang bengkel sedang ___________________ kereta


Rancangan Pengajaran Harian (RPH)


Tarikh                          : 9. 10.2012
Hari                              : Selasa
Masa                            : 8.00-8.30 pagi
Mata Pelajaran             : Bahasa Melayu
Tahun                           : 3A
Bilangan Murid             : 27 orang murid
Tema                            : Kerjaya
Tajuk                           : Kerjaya Pilihan

Hasil pembelajaran:
  • Membaca perkataan atau ayat dengan sebutan yang betul dan jelas
  • Melengkapkan ayat dengan betul.

Objektif pembelajaran:
Pada akhir pelajaran murid-murid dapat : 
Membaca perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibacakan.
Memahami perkataan, frasa dan ayat yang dibaca.
Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk
Melengkapkan ayat dengan perkataan yang sesuai.

Nilai Murni: Bekerjasama dan rajin
Bahan Bantu Mengajar – Papan tulis, gambar, lembaran kerja, kad perkataan dan kad huruf.

Pengetahuan Sedia ada – Murid pernah melihat, menonton di televisyen dan berjumpa dengan mereka yang berkejaya.




Langkah / Masa
Fokus pembelajaran
Catatan
Set induksi
(5 minit)
  • Guru akan menunjukkan beberapa huruf di papan hitam

  • Murid diarahkan untuk berbincang dalam kumpulan untuk menyusun huruf dalam perkataan

  • Kemudian, guru akan bersoal jawab dengan murid tentang perkataan tersebut.
  • Contoh perkataan: KERJA

Kad huruf

Papan tulis
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
  • Guru akan menunjukkan beberapa keping gambar alat yang digunakan oleh mereka yang bekerja.

  • Guru akan bersoal jawab dengan murid tentang gambar yang ditunjukkan

Contoh ayat:
  • Siapa yang menggunakannya?
  • Di mana mereka bertugas?

  • Guru akan meminta beberapa orang murid untuk melekatkan gambar itu di papan tulis.


  • Guru akan menulis nama pekerjaan yang dinyatakan oleh murid di papan tulis.

  • Murid akan menyebut semua nama- nama pekerjaan yang ditulisan di papan tulis.
Papan tulis

Kad perkataan
Perkembangan
Langkah 2
(12 minit)
  • Guru akan menunjukkan beberapa kad perkataan (kata kerja) kepada murid.

  • Murid akan membaca perkataan secara beramai – ramai.

  • Murid akan diminta untuk mengenal pasti maksud perkataan dengan kerjaya.

Contoh:
  • Mengajar
  • Merawat
  • Membaiki
  • Menangkap
  • Memasak

Perbincangan
  • Guru akan mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
  • Murid akan melakukan lembaran kerja secara berpasangan.
  • Guru akan membincangkan jawapan dengan guru.
  • Murid akan membaca jawapan secara beramai – ramai.
Kad perkataan
Papan tulis
Lembaran kerja
Penutup
(13 minit)
Guru akan menyoal kembali tentang tajuk  yang diajar kepada murid.
Papan tulis





























Pembudayaan ICT di SR Chung Hua Batu 10

Pembudayaan ICT di SR Chung Hua Batu 10

Contoh Pengajaran Bahasa Melayu